טיפים להוצאה לאור

כתבתם את יצירת המופת שלכם וכעת הגיע הזמן לחפש לה בית.
להלן כמה טיפים לפנייה להוצאות לאור:


ראשית, בחנו שוב את כתב-היד וודאו שהוא קריא וייצוגי, ושבלהט הכתיבה לא נפלו בו שגיאות דפוס והגהה. אמנם, כתב-יד שיצא לאור בהוצאה המכבדת את עצמה, יעבור עריכה לשונית והאחדת כתיב, אך על מנת שיעבור את שלב הלקטורה, רצוי שיגיע אליה ללא שגיאות כתיב, מודפס בפונט גדול מספיק לקריאה ומרווח.

שנית, בחנו מי ההוצאות אליהן תשלחו את כתב-היד –  האם ההוצאה נוהגת להפיק ספרים מהז'אנר שהספר שלכם משתייך אליו? האם אתם מוצאים בקטלוג שלה ספרים שהייתם קוראים בעצמכם? האם רמת ההפקה של הספרים טובה דיה בעיניכם? אם התשובה לאחת או יותר מהשאלות היא לא, כנראה זו לא ההוצאה המתאימה עבורכם.

יש להבחין בין ההוצאות הגדולות ובין ההוצאות הקטנות יותר. ההוצאות הגדולות נוהגות לרוב להוציא לאור ספרים במימונן. זמן ההמתנה לתשובה מהוצאות אלו אורך בדרך כלל כשישה חודשים לפחות, חלקן גובות תשלום עבור הגשת כתב-היד. ההוצאות הקטנות והבינוניות נוהגות להשיב תוך פרק זמן קצר יותר. לרוב יידרשו כותבים אלמונים להשתתף בעלות ההוצאה לאור של ספרם, אך במקביל יזכו להשתתפות גדולה יותר בתמלוגים וליחס אישי ומעורבות במהלך הפקת הספר. אנו ברימונים מתחייבים להשיב לכל פנייה תוך חודשיים ואיננו גובים תשלום בעבור קריאת כתב-היד.

לאחר שבחרתם את ההוצאות המתאימות לכם, נסחו מכתב קצר המספר עליכם ועל הספר, ציינו פרטי התקשרות וצרפו לכתב-היד. מרבית ההוצאות מעדיפות כיום לקבל את כתבי-היד בדואר אלקטרוני, אך ניתן בהחלט לשלוח גם בדואר רגיל, רצוי בדואר רשום. משלוח של כתב-היד גם לעצמכם, במעטפה שלא תיפתח, יהווה אסמכתא לזכויותיכם על הכתיבה.
לאחר שכתב-יד מגיע להוצאה הוא מופנה ללקטורים אשר קוראים אותו וכותבים עליו חוות-דעת. ההוצאה בוחנת את חוות-הדעת, את מידת התאמתו של כתב-היד להפצה מסחרית ואת השתלבותו בתמהיל הספרים המתוכנן לעתיד הקרוב.

ההחלטה אילו כתבי-יד להוציא לאור משקללת את כלל הנתונים ולכן, כתב-יד שנדחה על-ידי הוצאות אחדות בהחלט עשוי להתקבל על-ידי אחרות, לא משום שאינן בוחלות בכתבי-יד ומוציאות כל ספר לאור, ללא אבחנה בין טוב לרע, אלא משום שיש הוצאות שלוח הוצאת הספרים המתוכנן להן לשנה הקרובה מלא וסגור, או כיוון שהחלטה מו"לית הובילה לכך שרק שלושה ספרים מז'אנר מסוים רואים אור בשנה ולכן ספרכם לא רלוונטי לשנה הנוכחית. כמו כן, ברור שלמשל הוצאה לאור שמתמחה בספרות מדע בדיוני, לא תעדיף להוציא לאור ספרות רוחנית או תורנית. לכן, חשוב בהחלט לשים לב לכל הנתונים גם כשמקבלים דחייה ולא להרגיש שספרכם נדחה כי אינכם ראויים להוציאו לאור.

להוצאות לאור אין אפשרות לנמק את סיבות הדחייה לכתבי-היד הרבים שנשלחים אליהן ואינם מתקבלים. ברימונים תוכלו לבקש חוות דעת ביקורתית  על ספרכם בתשלום, בעיקר כשאתם נמצאים בשלב של כתיבת הספר או כשסיימתם ואינכם בטוחים בו וחשוב לכם לקבל חוות דעת מקצועית עוד בטרם תשלחוהו להוצאות לאור. במקרה כזה, הלקטורה תבוצע על-ידי אחד העורכים המנוסים שלנו, אשר יפרט את נקודות החוזק והחולשה של הטקסט ואף יציע הצעות לשיפור.


תוכלו לקבל שירותי עריכה מהודקת ומדויקת כדי שתביא את כתב-היד שלכם למצב המיטבי בטרם הוא מוצג להוצאות לאור אחרות. עורך מלווה יוצמד אליכם וידריך אתכם באריגת העלילה לאורך, לרוחב ולעומק. אם הוצאה לאור היא החלום שלכם - פנו אלינו ונשמח לעזור.
בברכת קריאה נעימה,

צוות רימונים

לחצו כאן כדי ללמוד עוד על שלבי ההוצאה לאור

 צרו עמנו קשר

השאירו את פרטיכם ונציגנו ישמחו
ליצור עמכם קשר בהקדםנבנה ע"י כתום